שתן בכיוון הגרדיאנט

צהריים טובים לכולם!

בשבוע שעבר, במה שנראה כמו לפני כמה שנים, סוף סוף השתחררנו מבית החולים. הנסיעה משם היתה ישירות לקלפי ואז הביתה, לתחילת חזרה לשגרה. כמה שעות לאחר מכן הגיעה השעה עשר ואיתה הבשורה: הפסדתי בהתערבות. בבוקר התבררה האמת המרה באמת: הפסדתי קשות בהתערבות. מיכאלי ואבו שחאדה, בתוספת התעלמות מוחלטת של כולם מהפשיעה בדרום ובצפון (עד שנזכרו שבועיים לפני פתיחת הקלפיות), הצליחו לתת לביבי ממשלה לא-כל-כך צרה שאמורה לסחוב אותו יפה מאוד לפחות עד מרץ 2026 (אלא אם יחליטו שהבחירות אמורות להיות ב-2027, ואז אפשר להוסיף עוד שנה בלי בעיה). אמנם ביבי כבר בפאניקה מהניצחון ומנסה למרוח את שותפיו, אבל נראה שהפעם הם לא יתנו לו.

עם היוודע התוצאות התחיל המו”מ הקואליציוני, אבל נראה שאצל כמה אנשים עוד לא נפל האסימון שתוצאות הבחירות הן זמניות. הראשון הוא סמוטריץ’ שהשתן עלה לו לראש מאוד מהר והתחיל להפציץ. קודם כל פתח בקונספירציות שב”כ ורצח רבין ואחר כך הלך בכיוון שאף פוליטיקאי עוד לא חזר ממנו חי: הכדורגל בשבת. לפי סמוטריץ’, המשחקים בשבת מפלים דתיים מכיוון שהם לא יכולים להשתתף או לצפות במשחקים. האמת, כרגיל, קצת שונה. הדתיים מפלים את עצמם מכיוון שהם בוחרים שלא להשתתף או לצפות במשחקים בשבת. יש כאן אבחנה דקה שמתעלמים ממנה בכל דיון על כפיה דתית, והוא הבחירה. אין חובה להיות דתי או לשמור מצוות, אבל האיסורים אותם הדתיים רוצים לחוקק הם חובה.

אדם שבוחר אורח חיים של שמירת תורה ומצוות צריך לדעת שיש כמה מגבלות שיחולו עליו (מבחירה), וכדאי מאוד שיובהר לסמוטריץ’ באופן מיידי שיש גבול להתחשבות (המאוד יוצאת דופן) של הציבור כלפי הבחירות שלו בחיים. לפני כמה חודשים הוא גם טען שהמרחב הציבורי מלא בכפיה חילונית מכיוון שדתיים לא יכולים ללכת לים ללא הפרדה והחרדים מתבכיינים ללא הרף על כך שהחילונים אומרים להם בואו ללמוד ולעבוד ולא מאפשרים להם הפרדה. הגיע הזמן שבתקשורת ובכנסת יעמידו אותם על טעותם ויסבירו היטב את ההבדל בין בחירה לכפיה, כי זה כבר מתחיל לעלות על העצבים.

בגזרת החרדים אין חדש: הדרישות שלהם הן כסף, תקציבים, מימון, פטור משירות צבאי ופסקת התגברות כדי למנוע כל ביקורת שיפוטית על השוד המאורגן שלהם. אני מניח שבסופו של דבר ביבי ירגיע אותם, כי נראה שהם שכחו מה קורה כשהשתן עולה להם יותר מדי לראש. בשלוש הפעמים האחרונות מי שכיבה אותם היה לפיד. אפילו מנכ”ל מועצת יש”ע הצטרף אליו לכיבוי.

היחיד שנראה שעדיין מחובר לקרקע המציאות הוא, תאמינו או לא, בן גביר. הוא כתב טור מפוייס (ועילג) בעיתון, הוא לא קופץ מעל הפופיק ומנסה להחזיר את כולם בתשובה ובאופן משונה נראה שהוא אכן רוצה לעשות שינוי במשטרה. אם יש סיכוי לשינוי חיובי כלשהו, זה, כנראה, מהכיוון שלו (ואולי של סמוטריץ’ אם יגיע לאוצר). מהליכוד אין ציפיות ואצל החרדים כל שינוי של פחות משני מיליארד שקל בשנה יהיה הפתעה עצומה.

האם ישראל תקרוס בקדנציה הזאת? כנראה שלא. אם ביבי יצליח כהרגלו למסמס את פסקת ההתגברות או להעביר נוסח קשה יותר להפעלה (כמו דרישה למינימום חברי אופוזיציה שיתמכו), אולי אפילו תהיה כאן תקווה לשינוי בהמשך. אבל כפי כבר כתבתי בעבר, הממשלה היוצאת היתה הממשלה הליברלית האחרונה בישראל. הממשלה הנכנסת צפויה להעמיק את תלות החרדים ברווחה ולגזור את דינה של ישראל לעוני. כל הדיבורים על רילוקיישן שפתאום כועסים עליהם הם לא בגלל זהות ראש הממשלה, אלא בגלל העניין היחיד שגורם להגירה במדינה ללא מלחמה רצינית: כסף. כספי מיסים שהולכים לאוכלוסיות עניות מבחירה גורמים לאנשים לעזוב. עזיבה של עסקים זה כבר עניין אחר ורציני מאוד, אבל יכול להיות שזה בדיוק האיום שביבי יחזיק מעל הפסיכים הדתיים שהוא נכנס איתם לשותפות כדי שלא יתפרעו יותר מדי.

ולסיום, מילה על “ממשלת האחדות” שמרחפת באוויר מאז הבחירות. אם לגנץ ולפיד אין שאיפות אובדניות (ולפחות לפיד לא מראה כאלה), הדרך היחידה שבה הם אמורים להסכים לממשלת אחדות היא בתנאי שזו ממשלה של הליכוד ושלהם בלבד. בלי חרדים, בלי סמוטריצ’ים, בלי העבודה (זו לא בעיה) ובלי הערבים (גם לא בעיה). כל הסכמה שלהם לשתף פעולה עם גוש ביבי זו התאבדות אלקטורלית ולמרות מה שהסקרים מראים, הם לא יצאו מזה בחיים. שיתנו לביבי לאכול מהדייסה של עצמו.

יום טוב.
שלכם,
nadavs

6 מחשבות על “שתן בכיוון הגרדיאנט”

 1. שכחת לציין שהחרדים דורשים לבטל את המס על משקאות ממותקים ועל כלים חד פעמיים… לא ממש אכפת להם מבריאותם או בריאות כדור הארץ.
  נקווה לטוב

  1. זה בגלל ששני המהלכים נתפסו כמהלכים של ליברמן “נגדם”. העובדה שזה קיים בעוד מקומות בהם אין חרדים בכלל לא רלוונטית.
   nadavs

 2. סמוטריץ מתעסק בקשקוש הזה כבר שנה וחצי לבקשת איזו קבוצה של חיילים דתיים.
  אין פה ניסיון לכפייה. הוא פנה בשם החיילים כדי להגיע לפשרה לגבי משחקים גדולים, ולא להקדים משחקים בשעון החורף (לא דובר על לא לשחק בשבת).
  שליחת המכתב הנוסף עכשיו הוא מהלך פוליטי אומלל ביותר ללא ספק מצידו.

  כמו שאתה יודע, אני תמיד בעד הפרדת דת ממדינה והפסקת מימון תחביבים ובטלנות, אבל זה צריך להיות לשני הכיוונים:
  אל תממנו בחורי ישיבות ואל תממנו את הפקולטות למח”ר ורוח (מדובר כידוע בשכלה כללית חסרת תרומה לפריון במשק), תיאטרון, קולנוע, פילהרמונית, ספורט ועוד מלא מלא שיט שרק מעטים מתעניינים בו.
  אל תממנו רבנים וגם לא עובדי מדינה בטלנים עם קביעות (שלא רק לא תורמים אלא מזיקים ממש).
  אל תדחפו לנו יהדות לבתי הספר (רעיון של בן גוריון, לא של החרדים) וגם אל תדחפו לנו לימודי להט”ב.
  אל תחליטו לי מה נחשב סוגה עילית ויילמד לבגרות בספרות (מלא זבל משעמם) ומי יקבל פרס ישראל לספרות (לא לפי חלילה פופולריות, אלא בהחלטת ועדה אליטיסטית) ומה הוא קולנוע שראוי להשקיע בו (הכל חילוני-שמאלני למהדרין. מעולם לא אחרת).

  חוסר הקיימות של החרדים הם בעיה גדולה אבל הדרך לפתור אותה לא עובדת בלומר להם שהם זבל אלא בליישר את השדה לכל המגזים ואז כל אחד יקבל את ההחלטות שלו ויתמודד עם ההשלכות.

  בעניין כפייה חילונית, אין שום ספק שצניעות במרחב הציבורי היא דרישה מינימלית שכל העולם אימץ.
  גבר לא יכול ללכת בתחתונים בלי חולצה ברחוב ולא לקבל דוח. אישה לא יכולה ללכת עם חוטיני וחזה חשוף ולא להיעצר על התערטלות בציבור.
  אבל כשיש מים ליד? או מצעד הגאווה? למה לא, בכיף!
  למרוח ילדה בת 15 על שלטי חוצות בחזייה? אין שום בעיה (ולתת לה ללכת טופלס על מסלול בגיל 14 ובמקביל לקבוע שגיל ההסכמה הוא 17). זה בכלל לא השתלטות חילונית על המרחב הציבורי וכפייה.
  ומה לגבי העובדה שכל גופי התקשורת הגדולים, שנמצאים תחת רגולציה של הרשות השנייה, משדרים תוכניות אך ורק למגזר החילוני, או שהתאגיד, במימון ציבורי, משדר בשבת מכספי המיסים שאני משלמת, תכנים שחצי מהם לא מתאימים לדתיים מבחינה הלכתית (אבל שוב, ברגע שיופסק המימון הציבורי שישדרו מה שהם רוצים)

  שלא נדבר על כמות הבוז וההטרדות המיניות שסופגים חיילים דתיים שמרשתים בגדודים הכלליים ולא יכולים לעזוב כי הצבא הוא חובה, ויש עוד המון דוגמאות.
  בקיצור, יש גם צד שני לעניין הזה.

  1. ראיתי את תוכן המכתב היום והעיתוי אכן אומלל. זה משהו שצריך לסגור בשקט, בטח בזמן כ”כ טעון.

   לגבי מימון פקולטות למדעי הדשא, היה לי רעיון מוצלח יותר שלא ידרוש ועדות שיחליטו מה “חשוב” ומה לא. להשוות את תנאי תלמידי הישיבות לאלה של סטודנטים, כלומר שהמדינה תשלם עבורם סכום מסוים כשיסיימו את לימודיהם, התלמידים עצמם ישלמו שכ”ל אוניברסיטאי והלימודים יוגבלו בזמן, כשרק חלק קטן מאוד, הטובים שבינהם, יוכלו להמשיך עוד שנתיים עד ארבע (כמו תואר שני או דוקטורט). ככה מסבסדים את כולם בתנאים שווים (מתוך הנחה שסבסוד האקדמיה לא יבוטל, בטח לא דיפרנציאלית).

   לגבי הערוצים המסחריים תחת הרשות השניה – האם המגזר החרדי הוא פלח שוק מספיק גדול כדי שישתלם להפיק עבורו תכנים? אין לי מידע בנושא וזה דווקא יכול להיות מעניין, אבל צריך לזכור שתכנים דתיים במובהק ירחיקו את הצופים הלא דתיים – ויש שיקולי כסף.

   לגבי התאגיד – אפשר למצוא בקלות המון דברים אחרים שמסובסדים על ידי חילונים ולא מתאימים להם. הלאה.

   ברור לי שיש צד שני, וברור לי שהמדינה לא תהפוך לליברטריאנית. הטיעון העיקרי נגד חרדים הוא שהם נמנעים בכוונה ומתוך עיקרון בהשתתפות במימון של כל המימון המדינתי הזה. רובם המכריע צורכים כספי מיסים ולא משלמים, וחמור מכך – מלמדים את ילדיהם לעשות אותו דבר ודואגים שלא לתת להם כלים למציאת עבודות עם פריון גבוה. כשההשתתפות שלהם במימון השירותים הציבוריים תהיה גבוהה יותר, נוכל לדון בטיעון המוסרי של “גם לנו מגיעים דברים”.

   nadavs

   1. אני בעד הרעיון שלך להשוות לתנאי אוניברסיטה. חבל שהוא לא כלכלי לעסקנים החרדים ולמל”ג.
    החרדים והדתיים הם לפחות 30% מהאוכלוסיה, אבל זו לא הנקודה. הדרת דתיים וחרדים מלוח השידורים היא הבעיה הקטנה ביותר ולכן נכתבה בהערה בסוף.
    כתבת: “לפני כמה חודשים הוא גם טען שהמרחב הציבורי מלא בכפיה חילונית מכיוון שדתיים לא יכולים ללכת לים ללא הפרדה והחרדים מתבכיינים ללא הרף על כך שהחילונים אומרים להם בואו ללמוד ולעבוד ולא מאפשרים להם הפרדה. הגיע הזמן שבתקשורת ובכנסת יעמידו אותם על טעותם ויסבירו היטב את ההבדל בין בחירה לכפיה, כי זה כבר מתחיל לעלות על העצבים.”
    ועל זה הגבתי איפה יש כפייה חילונית שאתה מתעלם ממנה – בשם הכסף דוחפים לנו עירום לגרון ומי שלא מעוניין לראות שינהג בעיניים עצומות. בשם החופש נשים הולכות לים עירומות (הן פאקינג עירומות) ומי שלא נראה לו שישאר בבית.
    לגבי השתתפות בכוח העבודה אין לנו ויכוח ולכן אמרתי שחוסר הקיימות של החרדים הם בעיה גדולה, אבל הדרך לפתור אותה היא בלהוציא אותם מהקואליציה.
    לא ברור איך רוצים לעשות את זה כשכל מפלגה שהיא לא הציונות הדתית חרטה על דגלה רל”ב וכשלאורך השנים כל מפלגות השמאל וה”ימין” השתמשו באלקטורט של החרדים לצרכיהם ושילמו על זה בתקציב מופרע שמתורגם לגרושים למשפחות עצמן.
    בכל מקרה אני לא רואה בהם יותר פרזיטים ממה שאני רואה בעובדי מדינה מיותרים, בערבים שנשותיהם לא עובדות, ובעובדי עמותות קרן-שקרכלשהו-מרכזשלם-מרכזירושלים-קרןקולנוע-דווקאתיאטרון. מדובר במיליארדים מצטברים שאין לאף אחד פיקוח על התוצרת שלהם ואין להם ערך.

    1. אתייחס לחלק האחרון – “בכל מקרה אני לא רואה בהם יותר פרזיטים ממה שאני רואה בעובדי מדינה מיותרים, בערבים שנשותיהם לא עובדות, ובעובדי עמותות קרן-שקרכלשהו-מרכזשלם-מרכזירושלים-קרןקולנוע-דווקאתיאטרון”. יש הבדל ענק פה. עובדי המדינה המיותרים לא מביאים שישה ילדים ומעניקים להם חינוך שמאפשר להם להיות רק עובדי מדינה מיותרים. כנ”ל לעובדי הקרנות והעמותות. נכון שהם נתמכים אקטיבית על ידי המדינה ומייצרים כלום, אבל הם לא מנסים להעביר את הבעיה הלאה לאוכלוסיה הולכת וגדלה.
     nadavs

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

חזרה למעלה