ערכים בתשלום

צהריים טובים לכולם!

אחרי מאבק שכולל דורשי קרדיט רבים, הוחלט על העלאת שכר החיילים ב-50%. אמנם התזמון ציני להחריד ודי ברור שהמהלך נועד כדי להלבין את שוד הקופה הציבורית שנקרא “הגדלת הרמטכ”ל”, אבל אפשר גם לשמוח שנטל המס על בני 18-21 בישראל ירד מ-90% למספר פסיכי אחר וטיפה יותר קטן. מעט אחרי פרסום הבשורה המשמחת קפצו שתי קבוצות פריווילגיות במיוחד עם תלונות על עליית השכר. הראשונים היו חיילים וקצינים שההורים עזרו להם במהלך השירות ולכן הם יכולים לדבר על “ערכים” ו”מערך הת”ש” שעוזר למי שלא מסתדר עם 400 שקלים בחודש (הם, בניגוד למי שרק רוצה כסף, “באו לתרום”). הקבוצה השניה כוללת את בנות השירות הלאומי, קבוצה סופר-פריווילגית, שמעזות להתלונן על כך שהן צריכות לקנות בגדים ואוכל בעצמן וחיילים מקבלים הכל.

החוצפה של בנות השירות הלאומי היא באמת עניין חריג שמשום מה לא מתעכבים עליו מספיק. מדובר בקבוצה של בנות 18 עם כישורים של בנות 18 (כלומר בלי כישורים בכלל) שרוצה להרגיש טוב עם עצמה ולא מתגייסת מסיבות אידיאולוגיות. הן מפוזרות ברחבי הארץ, לוקחות מקומות עבודה של אנשים שצריכים את הפרנסה הרבה יותר מהן, עושות עבודה שנעה בין זוועה לבינונית מינוס ועוזבות אחרי שנתיים כך שהן מעמיסות על המערכת בדרישות ההכשרה שלהן (וזה בלי לדבר על כך שחלקן מקבלות גישה לילדים לצורכי שטיפת מוח). אחרי כל זה הן מעזות להתלונן על “העבודה הקשה” שהן עושות (מרצון ומבחירה) ועל כך שהן מתנדבות שלא משלמים להן מספיק כסף, בניגוד לחיילים.

לעומת החברות במפעל ההרגשה הטובה (שאיכשהו נתפר למידתן של בנות מגזר ספציפי מאוד), את החיילים לא ממש שואלים אם הם רוצים להתגייס. הם פשוט מקבלים הביתה מכתב שמורה להם להתייצב בבקו”ם ביום מסוים ובשעה מסוימת, אחרת ילכו לכלא. לעומתם, נציגות עולם הערכים בוחרות שלא להתגייס לצבא (כי יש להן אפשרות כזו) וכדי למרק את מצפונן בוחרות במסגרת שמכניסה נורמות צבאיות הרסניות למסגרת אזרחית, קוראות לזה “התנדבות ותרומה לא פחות חשובות מאלה של חיילים” ודורשות כסף. איכשהו תמיד אנשי הערכים הם אלה שבאים בדרישות כספיות לכלל הציבור, בעוד אנשים שלועגים להם שהערך המוביל אותם הוא רק כסף עובדים למחייתם ולא דורשים ממשלמי המיסים לממן אותם.

את השירות הלאומי צריך לסגור כמה שיותר מוקדם. בנות המגזר הפריווילגי שירצו “לתרום” או להרגיש טוב עם עצמן יוכלו להתמודד עם האידיאולוגיה שלהן ולהתגייס לצבא (כי אין דבר כזה “לא יכולה” להתגייס בגלל אידיאולוגיה, זו לא נכות גופנית). האחרות ילכו להתפרנס בעצמן. זה גם יאפשר להפסיק את הבלוף האידיוטי לפיו הן “משרתות” ו”תורמות” בדיוק כמו מי שמגויס בכפיה ויאפשר להצביע על הפריווילגיות שלהן ושל המגזר שלהן יותר בקלות.

את שכר חיילי החובה צריך להעלות עוד, לפחות לשכר המינימום. את שכר בנות השירות הלאומי צריך להוריד לאפס. מי שרוצה להתנדב, שלא תעשה זאת על חשבונם של אחרים. לפי גלובס, התקציב לפרויקט הזה לפני כמה שנים היה 800 מיליון שקל. העלות של העלאת שכר החיילים עכשיו היא 900 מיליון. אפשר, כנראה, כמעט להכפיל את העלאת שכר החיילים באמצעות ביטול הפרויקט המיותר הזה. עוד לא מאוחר.

יום טוב.
שלכם,
nadavs

8 מחשבות על “ערכים בתשלום”

 1. באופן חריג אני ממש לא מסכים אתך. אני חושב שלהיפך – צריך לפתוח את השרות הלאומי ליותר אנשים. ואני חושב שזה יפה שבנות שיכלו לקבל פטור מהצבא בכלל מתנדבות לשרות לאומי. הכרתי ואני מכיר כמה בנות שרות שתרמו לא מעט לחברה הישראלית

  1. להיפך, לשירות הלאומי יש תרומה שלילית. הוא נשען על משלמי המיסים ומכניס אנשים חסרי כל כישורים למקומות בהם צריכים אנשים בעלי כישורים (או שלא צריך בכלל וסתם מנצלים אנשים בחינם).
   nadavs

 2. מסכימה לגמרי עם מוטי. מעבר לזה, לדעתי גם גיוס חובה של המוני חיילים, שחלק גדול מהם לא יעיל וגם מזיק\נפגע, הוא לא דבר נכון. לדעתי צריך לשקול צבא כמו ביתר העולם – לא כולם מתגייסים אבל, אלה שכן מתגייסים, באים בהכרח בגישה של לתרום למערכת ומתוגמלים בהתאם. מספיק ללכת לכל לשכת גיוס או לקרייה כדי לראות שיש גם הרבה חיילים שהתגייסו פשוט כי ככה מצופה מהם.

  1. אני תומך גדול מאוד בצבא מקצועי, כמו שכתבתי כאן בעשר השנים האחרונות. במצב הנוכחי, בו יש גיוס חובה וצבא מקצועי הוא פנטזיה, הבכי של משרתות השירות הלאומי (במיוחד הדתיות, שם העוול זועק לשמיים) הוא חוצפה ענקית. השירות הלאומי מיותר עם ובלי צבא מקצועי כי הוא מכניס נורמות של צבא החובה לגופים אזרחיים.
   nadavs

 3. באופן חריג, לא מסכימה עם מילה ממה שכתבת חוץ מ”יש לבטל את השירות הלאומי”, כי באותה מידה בדיוק יש לבטל את גיוס החובה. בנות שרות מיותרות? גם חצי מהחיילים.
  בנות שירות פריבילגיות? מה עם חיילי 8200 שעושים קריירה עח הצבא?
  אידאולוגיה זו לא נכות? נכון, וזו עדיין סיבה מצוינת לא להתגייס. המסגרת הצבאית המלאה בהטרדות מיניות שאי אפשר פשוט ללכת הביתה אחרי שחווית, היא סיבה נהדרת לא לגייס לשם בנות בכפייה. אני גם לא רואה סיבה לגייס גברים בכפייה.
  כל הסיפור של תרומה למדינה בכפייה צריך להפסק לאלתר והשירות הלאומי הוא לא הבעיה פה. צהל היא בעיה גדולה פי אלף בהגדלת אי השוויון והנצחתו, בבזבוז כספי ציבור ויצירת צלקות נפשיות ופיזיות לכל החיים בלי תרטצה אמיתית למדינה לצידה.

  1. אני כותב כאן כבר עשר שנים על ביטול גיוס החובה, זה די ברור מאליו מבחינתי. חיילי 8200 לא בוחרים האם להתגייס. זה כל ההבדל, הבחירה. מסכים לגמרי לגבי “תרומה למדינה בכפיה”. לבטל הכל. מכיוון שלא נראה שצבא החובה הולך לאנשהו בזמן הקרוב, רציתי להוציא קצת עצבים על החוצפה האדירה של בנות השירות שניסו להשוות את עצמן למגוייסי החובה.
   nadavs

   1. אני לא מבינה איפה החוצפה האדירה שלהן.
    הן בדיוק כמו המגוייסים לשירות חובה. אם כבר, הן עושות יותר מחלק גדול מהחיילות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

חזרה למעלה