אחיו העבדים

צהריים טובים לכולם!

בעוד כמה שעות יתחיל חג העבדות. כמיטב המסורת ולפי שם החג, ההיגיון בתקופה זו פוסח על בני ישראל והם מתחילים לבצע כל מיני מטלות חסרות תועלת כמו שריפת לחם, אפיית לולי תרנגולות, ציד קרפיונים וניקיון תוך כדי שרב כבד. המהדרין גם מפסיקים לאכול כל דבר שעלול להתנפח בתנור והמהדרין ממש יוצאים מדעתם לחלוטין למשך שבוע ואוכלים עוגיות קוקוס. השם האירוני, “חג החירות”, כנראה פורח מזכרונם של כל אותם אנשים שהופכים עבדים לספק-היסטוריון ספק-סופר מדע בדיוני שכתב ספר על עשר מכות כדי שרבי עקיבא יתן בהן סימנים.

בתזמון מצויין, פרסם שלשום שר האוצר החדש פוסט בבלוג שלו וסיפר שם על הזוועה שהוא גילה בתפקידו החדש. אמנם מדובר בנוהל סטנדרטי של כל אדם בתפקיד ציבורי חדש, אבל הסמיכות שלו לפסח והצעדים המתוכננים מראים שאולי יש לנו סיכוי להתקרב קצת יותר לחירות, גם אם מדובר בחירות זמנית בלבד.

התכנון של לפיד מאוד פשוט – לחתוך מיליארדים בתקציב הביטחון, חצי מקצבאות הילדים ועוד כמה מיליארדים אצל עובדי המגזר הציבורי. אמנם מקבלים בנוסף גם העלאת מע”מ ומס חברות, אבל הערך ארוך הטווח של שר אוצר שיודע לאזן תקציב גבוה מהסבל של שנה אחת עם מיסים גבוהים. אם הוא יצליח להשאיר את ההוצאות האלה נמוכות ולהוריד מיסים, הוא יהיה ראש הממשלה בבחירות 2016.

והוא לא יצליח. לא בגלל שהוא לא מוכשר או לא מבין בתחום, אלא בגלל אחיו העבדים. הציבור הישראלי פשוט לא מוכן שינתקו אותו מהבייביסיטר הממשלתי. אנחנו עבדים מבלי להרגיש, נותנים חצי מפרי עמלנו לאנשים שחלקם הגיעו לאן שהגיעו בזכות כשרונם והשאר בזכות קשרים ואיומים. עבדים לחשיבה שאומרת שבני האדם לא מספיק טובים כדי להחליט בשביל עצמם, אז צריך למנות בני אדם אחרים שיחליטו עבורנו. עבדים לחשיבה שאומרת שצריך מישהו ש”יעשה סדר” בלי לשים לב שבדווקא הדברים הקטנים, אלה שעובדים כמו שצריך, אין אחראי ש”עושה סדר”. הם מסתדרים מעצמם.

נסו לשאול אדם אקראי ברחוב מה דעתו על הסרת הפיקוח על יצרניות החלב תוך ביטול מועצת החלב וכל ההגבלות עליה, ורוב הסיכויים שהוא יזדעק וימלמל משהו על “טייקונים, עניים ומסכנים”. שאלו אדם אקראי על ביטול רשות השידור ואישור לכל אדם לפתוח ערוץ טלוויזיה, ותקבלו גמגומים על “אנרכיה”. מפא”י עשו כאן עבודה טובה.

העבדות הקשה והגלויה יותר היא פרה קדושה בישראל, ואותה מתכנן לפיד להרחיב. מדובר כמובן על צה”ל, נוגש העבדים הגדול בישראל. אחרי שיסיים שר האוצר לטפל בבעיית הגירעון, הוא יעבור לטפל בבעיית ה”משתמטים” הלא קיימת וידאג להרחיב את מעגל אחיו העבדים. בארצות הברית ביטלו אותה, אצלינו רק מתחממים.

אבל כל זה לא משנה לציבור הישראלי. כשנשב היום בערב לאכול את מיטב חיות ארצנו יספרו אבות לבניהם את סיפור יציאת מצרים. האדוקים יותר יספרו גם על שר האוצר הרשע שרוצה להפוך אותם לעבדים. האדוקים פחות יגידו “סוף סוף הם יתרמו משהו, הפרזיטים האלה” מבלי להבין שהם בסופו של דבר העבדים שמשלמים את המחיר.

חג שמח!

יום טוב.

שלכם,

nadavs

לא רואים את האתר/התגובות כמו שצריך בסלולר? נסו את הלינק הזה

התגובות של 7 לאחיו העבדים
 • גולדי10
  26/03/2013 ב6:56

  מצד אחד "אנחנו עבדים מבלי להרגיש"
  ומייד אח"כ "עבדים לחשיבה שאומרת שבני האדם לא מספיק טובים כדי להחליט בשביל עצמם, אז צריך למנות בני אדם אחרים שיחליטו עבורנו."

  לדעתי זה דבר והיפוכו – אשמח להסבר ברור.

  הנוסח כולו ניקרא לי מוכר מידיי – אני בטוח שכבר קראתי את זה איפשהו בעבר.

  הגב
  • nadavs
   26/03/2013 ב12:54

   דרך חשיבה היא משהו שלא מרגישים אותו.

   nadavs

   הגב
   • גולדי10
    26/03/2013 ב20:35

    וודאי שכן: מחשבות טובות גורמות לך להרגשה טובה,
    ומחשבות רעות גורמות לך להרגיש מגעיל.
    אם תאמר לך לעצמך "אני רוצה עוד מחשבות מהסוג הזה"; אז זה בדיוק מה שיקרה.

    הגב
 • מגזין הנוער "הבועה"
  29/03/2013 ב13:10

  אוהבים לכתוב? להביע את דעתכם?!
  אתר הנוער "הבועה" מחפש אתכם! כתבים צעירים, מוכשרים, בכל הגילאים, שיכתבו בכל הנושאים: קולנוע, ספרים, מוזיקה, אופנה, דעות ועוד!

  חושבים שאתם מתאימים? חושבים שאתם לא מתאימים?
  למה להתלבט?!
  שלחו לנו מייל: <a href=mailto:michal.koretsky@gmail.com michal.koretsky@gmail.com </div>
  ובואו להיות כתבים!

  הגב
 • ברל’ה
  31/03/2013 ב17:09

  מגיעה לך תגובה,אבל לא ממש הצלחתי לנסח אחת.

  אבל מגיעה לך אחת.
  אז הנה.

  הגב
 • ברל’ה
  31/03/2013 ב17:14

  מגיעה לך תגובה,אבל לא ממש הצלחתי לנסח אחת.
  אבל מגיעה לך אחת.

  אז הנה.

  הגב
  • nadavs
   31/03/2013 ב17:48

   וואו, אפילו שתיים!
   nadavs

   הגב

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.