שלושה סוגי שקרים

ערב טוב לכולם!


קיימת אמרה ידועה שאומרת “קיימים שלושה סוגי שקרים: שקרים לבנים, שקרים גסים וסטטיסטיקה”. צה”ל, הצבא המחושב ביותר במזרח התיכון, יודע להשתמש בסטטיסטיקה כמו אמן ולייצר כותרות עיתונים ענקיות ומלחיצות.


ביום שישי האחרון פורסם בידיעות אחרונות (ואני מנחש שבעוד עיתונים) באותיות שכל אחת בגודל של כף יד שחצי מאזרחי ישראל לא מתגייסים או לא מסיימים את השירות שלהם. הפתעה מוחלטת תקפה את כל מי שהספיק לשכוח שאותם הנתונים בדיוק פורסמו גם בשנה שעברה ועוררו זעזוע לא פחות עמוק מהשנה שלפניה, שבה התברר שחצי מהאזרחים לא מתגייסים או לא מסיימים שירות.


כל פקידי ומחשבי הקריה עבדו קשה בשבועות האחרונים על מנת להביא אלינו את הנתונים המדאיגים האלה. משום מה אף אחד לא שם לב שבטעות נכנסו לשם גם הערבים, החרדים ואלפי האנשים שקיבלו פטור חוקי לחלוטין מהשירות. למעשה, מספר ה”משתמטים” האמיתי (האנשים שפשוט לא התייצבו בבקו”ם ונרדפים על ידי המשטרה הצבאית) הוא באיזור 1,500 (כפי שפרסם אותו עיתון היסטרי, ממש כאן). כל השאר שוחררו מסיבה אחת פשוטה: בצבא פשוט לא צריכים אותם.


אם היה באמת מחסור בחיילים, התנאים לפטור חוקי היו נוקשים הרבה יותר (מי שיקרא את הכתבה שנתתי קודם יגלה שבעקבות הקשחת התנאים יש יותר עריקים). אין שום מחסור בצבא, יש עודף. מאות הפקידים המיותרים בקריה ומאות עובדי הרס”ר בצה”ל (וחיילים נוספים שמשרתים כעציצים דקורטיביים) יכולים להחזיר את המדים וללכת הביתה ואף אחד לא ישים לב.


האלוף זמיר טען שיש סכנה מוחשית למודל צבא העם. באמת הגיע הזמן שיבטלו את המודל הזה. הגיע הזמן לעבור למודל של צבא שכיר שמתגמל היטב את מי שמוכן לשרת בו. מודל צבא העם יקר מדי (למה הצבא צריך לממן דמי שכירות, בגדים וחתונות לחיילים שלו?) ובזבזני נורא (תורנויות, תורנויות ועוד תורנויות). צבא שכיר שמשלם כמו שצריך יעלים כמעט לחלוטין את בעיות המשמעת, יבטל את הצורך בענייני ת”ש למינהם ויעלים כמעט לחלוטין את תעשיית הפטורים והגימלים הפורחת. בנוסף, המשטרה הצבאית לא תצטרך לבזבז את מיטב כספנו על מרדפים אחרי אנשים שערקו לפני עשרים שנה. הרי השירות שלהם יהיה משמעותי כמו המשא ומתן שמתנהל כרגע.


בעקבות הנתונים שפרסם צה”ל, הזדרזה חברת הכנסת (למה? איך זה קרה?) מירי רגב להציע חוק שיחסל לחלוטין את תופעת ההשתמטות ויגרום לכולם לשאת בנטל. מי שלא ישרת בצבא לא יוכל לקבל רישיון נהיגה. פשוט וקל. לדעתי היא הקלה יותר מדי בנושא. בהתחלה לא יינתנו רישיונות נהיגה. מי שיחליט שהוא לא משרת גם אחרי גיל 21 לא יורשה לחתום על חוזה עם חברת תקשורת וינותק מהעולם. מגיל 23 ינותק מהחשמל. מגיל 25 ינתקו את המשתמט ממקורות והוא ייאלץ לחפור באר כדי למצוא מים. ביום הולדתו ה-30 חברת הכנסת רגב תוציא אותו להורג בכבודה ובעצמה מול רחבת הכנסת. זו הדרך היחידה לטפל בכלל המשתמטים האלה. לא ייתכן שבזמן שיש כאלה שעסוקים בלעבוד קשה (בשטיפת כלים) ולא לראות מזה גרוש יהיו כאלה שחיים על חשבון עצמם, משלמים מיסים ואפילו מגדילים את הכלכלה הישראלית (ולא רואים מזה גרוש).


נתראה בשבוע הבא.


יום טוב.


שלכם,


nadavs

לא רואים את האתר/התגובות כמו שצריך בסלולר? נסו את הלינק הזה

התגובות של 8 לשלושה סוגי שקרים
 • אוריה בר-מאיר
  20/11/2010 ב21:03

  זה מה שאני אומר לכולם: אין טעם להתרגש מכך ש-50% מהצעירים לא מתגייסים או מסיימים שירות, לאור העובדה שצה"ל לא יודע מה לעשות ב-50% שכן מתגייסים ומסיימים שירות.
  אבל איפה ההיגיון ואיפה צה"ל?

  הגב
  • nadavs
   20/11/2010 ב22:11

   ההיגיון השתחרר ב-48’.
   nadavs

   הגב
   • אוריה בר-מאיר
    20/11/2010 ב22:36

    לא מסכים איתך: ב-1948, כשהיינו פה רק 600,000 תושבים, היה היגיון בצבא העם.
    היום, כשעברנו את השבעה מיליון, אפשר לוותר על זה.

    הגב
    • nadavs
     20/11/2010 ב23:07

     לא היה הגיון בצבא אף פעם. ב-1948 היו פחות חיילים והצבא היה צריך חלק גדול מאוד מהם. אבל לתת לילדים בני 18 חסרי כל הכשרה להילחם זה לא היגיון, זה צעד נואש.
     nadavs

     הגב
 • דודה
  26/11/2010 ב16:13

  המרמור ימשיך כל עוד לא קיימת אלטרנטיבה. מי שאינו נחוץ לצבא או משרת כעציץ בלשכה, יתכבד נא ויישרת שירות אזרחי בבתי חולים, בבתי אבות, בעיירות פיתוח,בחלוקת מזון ובעוד מאות מקומות חלשים שייקבלו עזרה באהבה. חסרות עבודות??משך השירות חייב להיות חופף לשירות הצבאי ובסופו גם הוא ייקבל מענק. כמה פשוט-כמה נכון.

  הגב
  • nadavs
   27/11/2010 ב13:38

   ואולי מדינת ישראל תתכבד בלהפסיק לבזבז לנו את הזמן. אזרחי ישראל מעל גיל 18 יכולים להחליט בעצמם מה הם רוצים לעשות עם חייהם, בין אם זה להתגייס לצבא, להתנדב בבית חולים, ללמוד לתואר או לעבוד.

   התנדבות בכפיה היא פחות טובה ופחות יעילה מהתנדבות מרצון (שזו בעצם ההגדרה של התנדבות…) והיא גם גוררת אחריה את תחושת המרמור של "למה אני כן והוא לא?"
   nadavs

   הגב
 • דודה
  02/12/2010 ב20:28

  את תהיה תמים. אתה לא גר בציריך. צריך פה צבא. נקודה. אף שכיר לא יגן לך על המולדת.
  ואם יש צבא, צריך בהתאמה לשרת גם שירות אזרחי.

  הגב

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.