הפתעה מחזורית

בוקר טוב לכולם!

בשבוע שעבר התרחש אירוע שאיש לא יכל לחזות. הפתעה גמורה. נפתחה שנת הלימודים. האירוע ההיסטורי והלא-מתוכנן הזה תפס את כל המערכת בהפתעה. אין הסבר אחר לכך שישיבת קבינט הקורונה בנושא פתיחת שנת הלימודים בערים אדומות התקיימה שמונה שעות לפני פתיחת שערי בתי הספר. אפילו יפה בן דוד הודיעה ששנת הלימודים תיפתח כסדרה לפני התכנסות הקבינט (במקום באחד בספטמבר בשעה חמש וחצי בבוקר). מנהלי ומורי בתי הספר היו מוכנים, אבל בממשלה התווכח שר החינוך שאינו מפחד עם הפרוייקטור שאינו מתפטר.

ממשלת ישראל לא מתפקדת. לעומד בראשה אכפת כרגע מעניינו האישיים, מהעומד לצידו לא ברור אם יש סימני חיים והשרים החרדים ממשיכים לסחוט את הממשלה ולדאוג לסגר כללי תוך איום שיקראו לכולם “אנטישמים” אם לא יעשו זאת. עם דרעי כנראה אפשר להגיע להבנות כלשהן בנושאי הקורונה, אבל ליצמן כבר מזמן בעולם משלו. האיש מנותק לחלוטין מהמציאות. כל מה שהוא דואג לו בזמן מגפה הוא להעניש את הציבור כולו על התנהגות ציבור המצביעים שלו ולדאוג לכמה עשרות אלפי אנשים לטוס לעבודת אלילים באוקראינה.

התנהגות הישראלים במגפה היא ביזיון לא נתפס. ההתעקשות הבלתי נגמרת על ריטואלים דתיים הפיצה את הקורונה לכל עבר. לא מדובר רק על החרדים שהתעקשו להפוך את הישיבות לניסוי במגבלות ההדבקה, אלא גם לשיראל ודניאל החילונים שדחו את החתונה פעמיים ולא יכלו לוותר על “היום המאושר בחייהם” עם 500 מוזמנים (מה הבעיה? שתי רחבות של 250 אנשים. זה וירוס ממושמע שלא יעבור בין שני הצדדים). גם מוחמד והיבא שהיו צריכים להזמין את כל העיר, כולל ראש העיר, עזרו למצב. הצפצוף על ההנחיות חוצה מגזרים וההתעקשות הבלתי מוסברת של אנשים לערוך חתונות ענק במחתרת, כאילו מדובר בהתנגדות לנאצים, תגבה מאיתנו מחיר יקר. לא מספיק שהענף הזה מהווה סחיטה כלכלית על בסיס רגשי בזמני שגרה, הוא מהווה דרך להפצת מחלות כרגע.

כדי “לאזן” את דרכי הפצת הקורונה, מתייצבים מדי יום באולפנים ובעיתונים נציגי הליכוד ומתלוננים על ההפגנות. לצערם הרב, לא נראה שיש הדבקה רבה בהפגנות, בטח לא אפשרות ל”מפיץ על” להדביק מספר רב של אנשים. זה כמובן לא מפריע להם. זה הגיע גם לטענות על הפצת קורונה דרך זיעה על ידי אסנת מארק, הגרסה הנשית ונטולת הג’ל של מיקי זוהר. העובדות הן סתם מטרד שאפשר לנפנף. אם מותר להפגין בחוץ, בטח שמותר לאורפז ושירפז או לנכדה של האדמו”ר מחלם להתחתן באולם סגור עם אלף איש.

בטכניון, כמיטב המסורת, מתעקשים להיות עיוורים למציאות ומדברים על “הוראה היברידית”. התפרצות התחלואה בחיפה ובכל הארץ לא ממש מטרידה את הנהלת הטכניון. בעוד מוסדות אחרים כבר הכריזו על סמסטר מקוון, אצלנו מתעקשים לגרור חלק מהמרצים, המתרגלים והסטודנטים לכיתות ולהתעלל כלכלית בסטודנטים שלא יודעים אם לשכור דירות בחיפה או לא. במקום לנצל את הקיץ להיערכות למצב של למידה מרחוק, מפיצים מתווה כללי ולא ברור שלא מאפשר לסגל ההוראה ולסטודנטים להיערך. זה מרגיש כמו ניסיון להתחרות בבתי הספר על בלבול התלמידים.

למרבה הצער, נראה שאנחנו בדרך לקטסטרופה שעוד לא נראתה כאן. אני אישית לוקח כמה שיותר עבודה מהטכניון וחוסך כמה שיותר לקראת האסון המתקרב. כפי שקוראי יודעים, אני לא תומך גדול של גישת “המדינה צריכה לעשות”, אלא שמגפה היא בדיוק הזמן שבו המדינה צריכה לעשות. כמובן שבישראל הכל עובד הפוך, אז כאן המדינה לא ממש מתערבת. כשהאירוע המעצבן הזה יגמר ויוגש החשבון, אני מקווה שידעו לתקן את הדרוש תיקון: להוריד את הגירעון כך שתהיה יותר גמישות בשעת משבר, סילוק של כל הפוליטיקאים הנוכחיים והאחראיים למשבר, סיום התמיכה בחברת הלומדים החרדית וסבסוד אורח חיים בדלני וסחטני (בחירת שלח לראשות יש עתיד יכולה להיות השלב הראשון) ואולי, רק אולי, ההבנה שהממשלה צריכה להתייעץ עם גורמי מקצוע שנבחרים לפי יכולותיהם, לא לפי קרבתם לעמדות הליכוד. הכינו את עצמכם, הולך להיות רע לתפארת.

יום טוב.
שלכם,
nadavs

לא רואים את האתר/התגובות כמו שצריך בסלולר? נסו את הלינק הזה

התגובות של 2 להפתעה מחזורית
 • motior
  14/09/2020 ב5:50

  לצערי אני (כרגיל) מסכים אתך. קראתי כמה פעמים את ההבהרות לגבי הסגר החדש והדברים עדיין לא ברורים. במיוחד מטרידה אותי הסתירה בין מגבלת 500 המטר לבין זה שחברות פרטיות יעבדו כרגיל במגבלות התו הסגול.

  הגב
  • nadavs • כותב הפוסט •
   17/09/2020 ב16:12

   העיקרון הוא למנוע מאנשים להתכנס בחג ולאפשר לדתיים לפעול כרגיל. אין שום רעיון אחר מאחורי הסגר הזה.
   nadavs

   הגב

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.